Kullanıcı Adı: Şifre:
Sitemizde 761 üye 277 yorum 291 meslek 244 haber bulunmaktadır. İş defterinde ise 4103 başlık altında 4809 yorum bulunmaktadır.

Subay

Kamu ve Sivil Toplum

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzman, astsubay ve subaydan oluşan yönetici kısmının en üst sınıfıdır.

Harp okullarından mezun olarak ya da diğer üniversitelerden mezun olup TSK tarafından açılan subaylık sınavlarında başarılı olunarak subay olunabilir. Diğer yandan Astsubaylar için açılan sınavlara girip başarılı olarak da subay olunabilmektedir. Ayrıca üniversite mezunu olup muvazzaf askerlik hizmetini yedek subay olarak yapanlar da askerliklerini subay statüsünde yaparlar.

Subaylar hizmetleri esnasında açılan sınavlarda başarılı olmaları halinde kurmay statüsü alabilmektedirler. Kurmay subaylar, diğer subaylara göre kıdemsel bazı imtiyazlara sahip olurlar. Generalliğe yükselebilmek için kurmay kıdemine sahip olmak bir avantajdır; ancak general olmanın bir şartı değildir. Kurmay subaylar daha erken terfi almaktadırlar.

Subayların rütbeleri en alttan üste kadar şu şekildedir: Asteğmen,Teğmen, Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı, Yarbay,Albay, Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral, Orgeneral
Etiketler:

Subay fotoğrafları,resimleri
Tüm Fotoğrafları